
Hyldeblomstsaft nem opskrift
Hjemmelavet hyldeblomstsaft smager himmelsk og her får du en nem og lækker opskrift på den sommerfriske drik.
Ingredienser:
- 40-50 hyldeblomstskærme
- 50 g. citronsyre (fåes bl.a. i bilka)
- 3 citroner (uden skræl og hvid hinde)
- 1 kg. sukker (fx. kokossukker eller rørsukker)
- 2 liter vand
Klip hyldeblomsterne af stilkene. Skræl citronerne – fjern den hvide hinde og skær frugtkødet i skiver. Du skal kun bruge frugtkødet men smid ik nødvendigvis skallerne væk, for de kan bruges i madlavning eller til at lave dit eget rengøringsmiddel.
Blomsterne, citronerne og citronsyren kommes i en stor gryde eller en balje ( ikke aluminium). I en anden gryde koges vand og sukker op og skummes af – hæld den kogende sukkerlage ud over blomsterne, køl af og lad det trække i 3-5 dage i køleskabet. (Det kan også stå i en kælder eller et køligt skur med låg på).
Si dernæst saften på skoldede glas eller flasker.
* I stedet for at tilsætte atamon kan du sagtens nedfryse saften i fx. fryseposer og tø det op i køleskabet hvor det kan holde sig en uges tid eller længere.
God fornøjelse

